Auf Deutsch

Was ist mit der Stadterneuerung in Halle?
Halle hat in den letzten Jahren ehrgeizige Stadterneuerungsprojekte auf den Weg gebracht. Die Teilgemeinden Lembeek und Buizingen sollten durch das Stadtzentrum mit einem fast ununterbrochenen Band aus Grün- und Wasserflächen verbunden werden. Das Herzstück, die Neugestaltung der Umgebung der Sporthalle De Bres und des Possozplein, verzögert sich jedoch erheblich. Oder ist es sogar ganz vom Tisch?

De laatste jaren werden er in Halle heel wat mooie groenprojecten gerealiseerd. Zo werd de Zenne in het stadscentrum zichtbaarder gemaakt door middel van een aantal terrassen, waarlangs je kan afdalen tot aan het water. Vlakbij het centrum, aan de overkant van het kanaal, kreeg de nieuwe stadswijk Nederhem vorm. En ook daar werd heel wat ruimte voorzien voor groen. In het Nederhempark moeten de nog prille aanplantingen op termijn voor schaduw zorgen en een aantal wadi’s laten er het regenwater langzaam insijpelen. 

‘De indeling van een en ander is misschien nog voorlopig’, zegt Marijke Ceunen (Groen), schepen in het vorige stadsbestuur en nu gemeenteraadslid. Het zou kunnen dat de Zenne, die hier deels ondergronds loopt, ooit wordt opengelegd en een nieuwe bedding krijgt. Maar daarover beslist niet alleen het stadsbestuur, ook de Vlaamse Waterweg, die een verbreding van het kanaal plant, en de Vlaamse Milieumaatschappij (VMM) hebben hun zegje. Dat maakt de stadsvernieuwingsprojecten er niet eenvoudiger op, beaamt burgemeester Eva Demesmaeker (N-VA). 

Vanuit het Nederhempark is het mogelijk om via de bestaande voetgangers- en fietsersbrug over te steken naar het park van deelgemeente Buizingen, of via het mooi heraangelegde Zennepad naar het station van Buizingen te wandelen. Ook in deelgemeente Lembeek, moet een nieuw groenproject vorm krijgen: de Zenneweide moet er de rivier weer zichtbaarder maken en ook een rol spelen als waterbuffering om overstromingen te helpen voorkomen. Door omstandigheden werden de werken uitgesteld, maar dit najaar gaan ze van start, zo verzekert burgemeester Demesmaeker (n.v.d.r. het interview werd eind augustus afgenomen).

Lint van groen en water 

Veruit het grootste stadsvergroeningsproject moet in het centrum gerealiseerd worden. Het Ruimtelijk Uitvoeringsplan (RUP) De Bres voorziet een grondige heraanleg van de ruime omgeving rond sporthal De Bres. De bestaande, uitgeleefde sporthal zou omgevormd worden tot parkeergebouw en vlakbij zou een nieuw sportcomplex worden opgetrokken. Op die manier zouden de huidige uitgestrekte parkings rond De Bres plaats kunnen maken voor een park annex sportvelden, waartussen de opengelegde Zenne zou kunnen meanderen.

Door ook het aanpalende Possozplein te vergroenen en via de al heraangelegde Leide een verbinding te maken met het stadspark zou er een grote groenzone ontstaan tot pal in het centrum. De cijfers zijn indrukwekkend. Zo zou er in de omgeving 50% minder verharding zijn, vier keer meer ruimte voor water en 40% meer groen. Bovendien zou het RUP een soort verbindingsstuk vormen tussen de projecten in Nederhem en Buizingen en die in Lembeek, waardoor er een bijna ononderbroken lint van groen en water tussen Halle en de deelgemeenten zou ontstaan. 

Zou, want in februari 2025 vernietigde de Raad van State het RUP De Bres. Omwonenden en handelaars tekenden bezwaar aan tegen het plan uit bezorgdheid over de mobiliteit in de omgeving en kregen gelijk. De mobiliteitsstudie waarop het stadbestuur zich baseerde, was volgens de rechtbank niet recent genoeg. Ceunen: ‘De studie dateert van 2015 en is volgens ons nog steeds bruikbaar. 

Temeer omdat er in juli 2023 een extra studie over dat gebied werd gemaakt met min of meer dezelfde conclusies.’ Huidig burgemeester Demesmaeker, die toen met haar partij in de oppositie zat, kan zich wel vinden in het arrest. ‘Wij vonden toen al dat de bereikbaarheid van het centrum onvoldoende werd gegarandeerd.’

RIP RUP? 

Hoe moet het nu verder? Ceunen toont zich optimistisch: ‘Een RUP is eigenlijk een plan van wat er mogelijk is. Het bestaat uit verschillende onderdelen waarvoor telkens een aparte omgevingsvergunning nodig is. Die onderdelen kunnen worden aangepast, of geheel of gedeeltelijk worden opgenomen in een nieuw RUP dat er sowieso moet komen. Het is een plan waar veel mensen goed over hebben nagedacht en dat de steun heeft van de Vlaamse Bouwmeester en de overheid. Het blijft een sterk en duurzaam project dat niet door één beroep zomaar van de baan is.’ 

Demesmaeker is voorzichtiger en houdt meer opties open: ‘Het RUP De Bres bestaat niet meer en wat het sportcomplex betreft loopt er een onderzoek naar verschillende locaties. Wij vinden stadsvernieuwing, sportinfrastructuur, vergroening en ruimte voor water nodig, maar kijken ook naar de kostprijs en bereikbaarheid. 

We moeten nu heel goed nadenken, want eenmaal beslist en gebouwd, kun je niet meer terug. Over de studie die momenteel loopt, kan ik nog niet veel kwijt. Als ze is afgerond en we de opties hebben bekeken, zal ze worden meegenomen in onze meerjarenplanning. Daarover zal in december meer duidelijkheid komen.