01 mei '18

Gregoriaans Abdijkoor
viert gouden jubileum

2780
door Gerard Hautekeur
Het Gregoriaans Abdijkoor Grimbergen bestaat vijftig jaar. Het koor viert dit met een concert op 5 mei in de abdijkerk, waarop verschillende buitenlandse Gregoriaanse koren van de partij zijn.

‘Mensen komen van heinde en verre luisteren naar het Gregoriaanse koor in de basiliek van Grimbergen. Door de vele radio- en tv-uitzendingen kreeg ons koor een ruime bekendheid’, verduidelijkt stichter-dirigent Gereon Van Boesschoten. ‘We worden vaak gevraagd om liturgische plechtigheden op te luisteren, maar we zijn selectief. Een van de hoogtepunten was onze aanwezigheid op de plechtige uitvaartmis van koning Boudewijn. We zongen er op verzoek van de koning zelf. Ook op de uitvaartmis van koningin Fabiola heeft ons koor gezongen.’

Het Abdijkoor heeft een stevige reputatie opgebouwd, dat bewijzen de zes cd’s waar nog altijd vraag naar is. Van Boesschoten spreekt zijn waardering uit voor de steun van de inmiddels overleden musicus en componist Vic Nees, die in Grimbergen woonde. ‘Hij was veeleisend en heeft ons voortdurend gecoacht voor de goede stemplaatsing en uitspraak. Hij hielp ons dynamisch samen zingen.’

‘Het koor is bescheiden gestart, met een beperkte groep. Om het kleine paterskoor te versterken, spraken we mensen uit het dorp aan. De opstart in 1968 paste echter niet in de tijdsgeest. Het Gregoriaans was eeuwenlang de muziek in de Latijnse liturgie, maar sinds de invoering van de moedertaal in de eredienst in de beginjaren 1960 verdween het Gregoriaans op de meeste plaatsen. Onze abdijgemeenschap wou die gezangen toch een zinvolle plaats blijven geven in de liturgie.’ Het koor telt gemiddeld twintig leden, toch vormt de continuïteit op termijn een uitdaging. De gemiddelde leeftijd van de koorleden bedraagt 73 jaar. Van Boesschoten is inmiddels 81 jaar. ‘In Herman Raspoet heb ik een goede vervanger. We beschikken over goede en trouwe zangers die elke zondag de mis opluisteren. Onze zangers hebben geen muzikale achtergrond, maar zingen graag en dat is de hoofdzaak. We kunnen ons dus niet vergelijken met koren van academisch geschoolde zangers. Het toeval wil dat ons jubileumfeest plaatsvindt tijdens het Internationaal Gregoriaans festival in Watou, waarin het Gregoriaans Abdijkoor Grimbergen een actieve rol heeft gespeeld. Vijf van de buitenlandse koren verzorgen een speciale editie in onze abdijkerk op zaterdag 5 mei.