01 mei '15

'Eerst leren vallen, dan stappen'

10235
door Joris Herpol
Zes meter hoog, twaalf kilo zwaar, acht jaar oefenen. Nee, met stelten stappen, doe je niet zomaar tussendoor. Het is oefenen, oefenen en nog eens oefenen. En leren vallen en springen.

De Koninklijke Steltenlopers Stichting Langevelde 1945 uit Merchtem bestaat dit jaar 70 jaar en pakt op zaterdag 30 mei uit met een internationale feeststoet met folklore, steltenlopers en muziekverenigingen uit binnen- en buitenland.

BEVRIJDING

Sommige gewoontes en gebruiken van een bepaalde streek blijven voort leven. Zo ontstaat een vorm van folklore die latere generaties op een boeiende manier laat kennismaken met het verleden. Steltenlopen is zo’n gebruik. Vroeger gebeurde het uit pure noodzaak, vandaag is het een plezante vorm van ontspanning. ‘Onze vereniging is ontstaan bij de bevrijding in 1945’, zegt voorzitter Roger Daelemans. ‘In die tijd gebruikten inwoners uit Langevelde stelten om door het water te waden en het centrum van Merchtem te bereiken. Zo konden ze hun tocht met anderhalve kilometer inkorten.'

'Ter ere van de bevrijding in 1945 ging er in Merchtem een grote stoet uit, waar elke wijk iets moest uitbeelden. De inwoners van Langevelde tekenden present… met hun stelten. Ze schilderden hun stelten in de tricolore kleuren van België. Net zoals iedereen waren ze verkleed in de nationale driekleur, want er werd flink gevierd. Het zwart-geel-rode plunje en de tricolore stelten werden behouden en de groep kende steeds meer aanhang.

Vandaag zijn er een honderdtal leden, waarvan 25 muzikanten. ‘We zijn een echte gezinsvereniging van 7 tot 77 jaar. Er zijn de dames die op blokken lopen, muzikanten, volk om de ladder te dragen. Als een steltenloper tijdens een stoet een kramp krijgt, moet die tegen een huisgevel gaan staan en via de ladder veilig naar beneden komen.’

VALLEN, OPSTAAN EN WEER DOORGAAN

Elke zaterdag oefenen de steltenlopers van Merchtem aan hun lokaal in de Koeweidestraat. Dat is best impressionant. ‘De hoogste stelten zijn 4,11 meter onder de voet. Dat is zo’n 6 meter hoog met de persoon erbij’, vertelt Daelemans. ‘Het vergt zeven tot acht jaar voordat je met die hoge stelten kan lopen. Zo’n stelt weegt per stuk tien tot twaalf kilogram. Je moet echt geoefend zijn om daarmee te kunnen stappen.'

'De internationale praalstoet die wij nu zelf organiseren wordt een mijlpaal in de geschiedenis van onze vereniging.'

'We leren onze jongste leden vanaf zes jaar met kleine stelten lopen. Vallen, is het eerste wat ze moeten kunnen. Ze leren gecontroleerd springen. Daarna is het oefenen, oefenen en nog eens oefenen om de techniek onder de knie te krijgen. Evenwicht en durf zijn eveneens belangrijk. En dan nog kan je een ongeval nooit helemaal uitsluiten. Als een steltenloper van de hoogste stelten valt, dan heeft hij gegarandeerd een breuk.’

AMBASSADEURS

De Koninklijke Merchtemse Steltenlopers zijn ambassadeurs, want tekenden al in vele landen present. ‘De hoogtepunten zijn onder andere de vijf wereldtentoonstellingen die we hebben meegedaan, maar ook het WK Voetbal in Parijs en onze optredens in China, Vietnam, Dubai en de Verenigde Staten. De internationale praalstoet die wij nu zelf organiseren wordt een mijlpaal in de geschiedenis van onze vereniging. Meer dan 20 folklore- en muziekgroepen uit binnen- en buitenland met in totaal ruim 600 kleurrijke figuranten zetten Merchtem letterlijk op stelten. De apotheose is een taptoe op het feestterrein aan de Reedijk waar elke vereni- ging een kort optreden geeft. We sluiten af met een tiroleravond.’
 

ZA 30 MEI • 15.00
70 jaar Koninklijke Steltenlopers van Merchtem
Merchtem, centrum